OSN-SAbstraktOSN-E

Semikvantitativní a morfologické vyšetření moče na močovém hybridním analyzátoru DIRUI FUS-2000.

   

OSN-SSeznam souvisejících dokumentů

Laboratorní příručka

Příručka kvality

Provozní řád

Skartační řád

S-OKBH-004 Směrnice pro IKK

S-OKBH-005 Směrnice EHK

PI-OKBH-89 Manuál k moč. analyz. DIRUI FUS

F-OKBH-066 Močová kontrola DIRUI FUS 2000

SOPT_DIRUI FUS-2000, močový analyzátor

Stručný návod k obsluze analyzátoru DIRUI FUS-2 (firma Medista, s.r.o.)

FUS-2000 Urinalysis Hybrid User manual (DIRUI Industrial Co.,Ltd.)

Příbalový leták k diagnostickým proužkům DIRUI FUS-10, REF.: 231050101004

Příbalový leták močové kontroly: DIRUI Urinalysis Control Positive, REF:232030303201

Příbalový leták močové kontroly: DIRUI Urinalysis Control Negative, REF:232030301201

Příbalový leták Detergent pro analyzátor močového sedimentu

Příbalový leták Systémový roztok Sheath pro analyzátor močového sedimentu

Příbalový leták Sada reagencií pro analyzátor močového sedimentu (Roztok Focus, Standardní roztok, 

Pozitivní kontrola, Negativní kontrola)

 

OSN-SKódy, názvy, definice a terminologieOSN-E

Analýza moče chemicky, moč chemicky

Název v lokálním číselníku LIS: pH

Klíč v lokálním číselníku LIS: UPH

Číslo metody v lokálním číselníku LIS: 550

Seznam zdravotních výkonů VZP: 81347

 

OSN-SPrincipOSN-E

Jednotlivé analyty se stanovují v nativní neodstředěné moči na bázi suché chemie, pomocí polyfunkčních indikátorových proužků DIRUI FUS-10, REF.: 231050101004. Reakční činidla jsou v suchém stavu imobilizována na reakčních ploškách proužku, které po styku s močí reagují za vzniku barevné reakce. Intenzita reakce se odečítá po 60 sekundách refraktometrem plně automatického hybridního močového přístroje DIRUI FUS-2000.

 

Měřená veličina

Princip měření

pH moče

Testovací políčko obsahuje pH indikátory – směs methyl červeně a bromthymolové modři, které mění barvu podle pH od pH 5 do pH 9.

Specifická hmotnost (SG)

Test je založen na kationtové extrakci a barevné reakci indikátoru pH.

Elektrolyt (M+X-) ve formě soli v moči reaguje s polymethylvinyletherem a kyselinou maleinovou (-COOH), která je slabý kyselý iontoměnič. Reakce produkuje vodíkový ionogen, který reaguje s pH indikátorem, a to vytváří barevnou změnu.

(Reaktivní složky: bromthymolová modř, poly/methylvinylethercomaleinanhydrid/,

hydroxid sodný)

Leukocyty

Indoxyl – esterázová reakce typická pro neutrofilní granulocyty a makrofágy. Granulocyty leukocytů v moči obsahují esterázu, která katalyzuje hydrolýzu pyrrolu. Kyselý ester uvolňuje 3-hydroxy-5-fenylpyrrol. Tento pyrrol reaguje s diazoniem a vytváří fialové zbarvení.

(Reaktivní složky: aminokyselina pyrolu, diazoniová sůl, pufr)

Dusitany (nitrity)

Nitrity v moči a aromatický aminosulfanylamid diazotují a vytváří diazoniovou sloučeninu. Diazoniová sloučenina reaguje s tetrahydrobenzo(h)chinolin-3-fenolem, a to způsobuje barevnou změnu.

(Reaktivní složky: N- (1-naftol) ethylendiamin kyseliny arsanilové,

tetrahydrochinolin, pufr)

Glukóza

Glukóza oxidovaná glukózaoxidázou katalyzuje vznik kyseliny glukuronové a peroxidu vodíku. Peroxid vodíku uvolňuje za pomoci peroxidázy kyslík, který oxiduje bezbarvý chromogen tetramethylbenzidin na barvivo. Enzymatické stanovení glukózy v moči je specifické pro D-glukózu. Reakce není závislá na pH, obsahu ketolátek a specifické hmotnosti moči.

(Reaktivní složky: glukózaoxidáza /mikrobial. 123U/, peroxidáza /křenová 203U/, tetramethylbenzidin, pufr)

Bílkovina

Test je založen na tzv. proteinové chybě pH indikátoru. Aniont ve specifickém pH indikátoru je přitahován kationtem na proteinové molekule, což způsobuje, že je indikátor dále ionizován, a ten změní svou barvu.

(Reaktivní složky: tetrabromfenolová modř, pufr)

Ketolátky

Reagenční strip reaguje s acetooctovou kyselinou v moči. Nereaguje s acetonem nebo s β-hydroxymáselnou kyselinou

Acetoacetát reaguje s nitroprussidem sodným v alkalickém prostředí za vzniku fialově zbarveného komplexu.

(Reaktivní složky: nitroprusid sodný, pufr)

Urobilinogen

Diazoniová sůl imobilizovaná na reakční plošce proužku reaguje s urobilinogenem za vzniku červeného azobarviva. Reakce je citlivá na urobilinogen a sterkobilin.

(Reaktivní složky: rychlá modrá B sůl, pufr)

Bilirubin

Kopulace bilirubinu s diazoniovou solí. Produktem reakce je růžově až červeně zbarvený komplex.

(Reaktivní složky: 2,4- dichlorbenzenamindiazoniová sůl, pufr, kofein)

Erytrocyty

Hemoglobin a myoglobin v prostředí organického peroxidu specificky katalyzuje oxidaci indikátoru. Produktem reakce je modrozeleně zbarvený komplex

(Reaktivní složky: diisopropylbenzendihydroperoxid, tetramethylbenzidin, pufr)

 

Močový sediment:

http://www.medista.cz/data/files/dirui_fus-2000_prospekt.pdf OSN-E

Princip měření: Snímání obrazu částic v usměrněném toku kapaliny v planární průtokové kyvetě a software pro automatickou identifikaci částic.

 

Nativní moč (nebarvená a necentrifugovaná) je po promíchání aspirována jehlou do planární průtokové kyvety. Vzorek moče je umístěn planparalelně mezi vrstvy systémového roztoku Sheath, který polohuje částice ve vzorku do ohniska systému mikroskop – CCD kamera a orientuje se prostorově tak, že asymetrické částice jsou vždy polohovány největší plochou směrem k objektivu. Pro každý vzorek moče je sejmuto 650 snímků, osvětlovaných stroboskopickou výbojkou. Výsledné snímky jsou digitalizovány a analyzovány obrazovým procesorem. Jednotlivé částice sedimentu jsou izolovány do „rámečků“ a zpracovány softwarem, který je schopen je zatřídit do 12 kategorií – erytrocyty, leukocyty, shluky leukocytů, hyalinní válce, ostatní válce, buňky dlaždicového epitelu, kulaté epitelie, bakterie, kvasinky, krystaly, spermie a hlen. Software poté porovnává tyto částice pomocí řady kritérií s databází uloženou v počítači. Výstupem jsou jednotlivé snímky částic, zařazené do příslušných kategorií.

OSN-SMísto provádění postupuOSN-E

OKBH, úsek močové analýzy, Nemocnice AGEL Ostrava - Vítkovice a.s., Zalužanského 1192/15, 703 84 Ostrava-Vítkovice

 

OSN-SBezpečnostní aspektyOSN-E

Je nutné dodržovat obecné zásady bezpečnosti práce podle směrnice VN BOZP č. 8.02, ale i zásady práce s biologickým materiálem, který může být zdrojem přenosu některých infekcí. Zejména je třeba zachovávat pravidla osobní hygieny, používat osobní ochranné pracovní prostředky (oděv, obuv a podobně), při práci nejíst, nepít a nekouřit. Po práci a před jídlem omýt pokožku především rukou teplou vodou a mýdlem a ošetřit vhodným reparačním krémem. Při zasažení očí vymývat velkým množstvím vlažné vody nejméně 15 minut. Při zasažení oděvu a kůže odložit veškeré kontaminované oblečení. Okamžitě kůži omýt velkým množstvím pokud možno vlažné vody popř. mýdlem nebo jiným vhodným mycím prostředkem. Při náhodném požití vypláchnout ústa, dát vypít asi 1/2 litru vody a vyhledat lékařskou pomoc.

 

OSN-SFáze před vyšetřenímOSN-E

Specifická hmotnost

Stanovení  dává informaci o přibližné iontové koncentraci (nikoliv osmolalitě) moče, vyjádřené jako specifická hmotnost. Je orientačním ukazatelem v případě těžkých poruch tubulárních funkcí. Má hlavní význam pro interpretaci nálezu v močovém sedimentu (lýza elementů při hodnotách <1,010 kg/m3). Neiontové složky moči jako jsou např. glukóza nebo barviva nepropustná pro záření nevytváří žádné změny v testu. Vysoce alkalicky pufrované moči mohou způsobit nízké výsledky ve srovnání s jinými metodami. V přítomnosti mírného množství bílkovin (1 g/l – 1,75 g/l) se mohou vyskytnout zvýšené výsledky specifické hmotnosti.

 

pH moči

Screeningové vyšetření pro hodnocení renálních i extrarenálních poruch acidobazické rovnováhy, intermediárního metabolismu a některých specifických terapií. Je rovněž nutné pro interpretaci ostatních parametrů močového nálezu.

 

Leukocyty

Esterázovou reakcí se stanovují  téměř výhradně neutrofilní granulocyty a makrofágy. Lymfocyty reakci neposkytují. Výhodou je pozitivita i při lýze elementů a (falešně) negativním mikroskopickém nálezu.

Pozitivní výsledky mohou být také nalezeny u žen v důsledku kontaminace vzorku vaginálním výtokem. Zvýšené koncentrace glukózy (16 mmol/l) nebo vysoká specifická hmotnost mohou způsobit snížené výsledky testu.

 

Dusitany (nitrity)

Přítomnost indikuje významnou, především gramnegativní bakteriurii (asi nad 106 kultivačních CFU/ 1 ml moči). Pozitivní nález při přítomnosti těchto bakterií vyžaduje dusičnany ve stravě pacienta a dostatečnou inkubaci (několik hodin) moče v měchýři.

Negativní výsledek se může vyskytnout:

1. Pokud moč neobsahuje bakterie, které přeměňují dusičnany na dusitany

2. Pokud moč nebyla v močovém měchýři dostatečně dlouho (až 4 hodiny), pro přeměnu dusičnanů na dusitany

3. Pokud v potravě chybí dusičnany

 

Protein (bílkovina)

Bílkovina v moči je směs nízko- a vysokomolekulárních proteinů a vždy je signálem onemocnění ledvin, pokud se nejedná o fyziologický nález. Při pozitivitě jde nejčastěji o glomerulární proteinurii (nejvíce je detekována přítomnost albuminu). Méně citlivá je reakce na diagnostickém stripu na ostatní typy proteinurií (např. tubulární proteinurii, kde převažují glykoproteiny).

 

Glukóza

Enzymatické stanovení glukózy v moči je specifické pro D-glukózu, jiné cukry nedávají pozitivní reakci. Specificky určuje glykosurii z prerenálních (diabetes mellitus) a renálních (tubulární poruchy) příčin.

Nevyskytují se zde falešně pozitivní výsledky způsobené jakoukoliv látkou v moči.

Pokud je koncentrace kyseliny askorbové ≥ 2,8 mmol/l nebo koncentrace kyseliny acetooctové ≥ 1,0 mmol/l, vzorek s koncentrací glukózy 3 až 7 mmol/l může vykazovat falešně negativní výsledek.

 

Ketolátky

Pozitivita je při ketoacidóze různé etiologie (výrazně zvýšená lipolýza při diabetes mellitus, hladovění aj.).

Reagenční strip reaguje s acetooctovou kyselinou v moči. Nereaguje s acetonem nebo s β-hydroxymáselnou kyselinou. Normální vzorky moči jsou obvykle negativní na ketony. Falešně pozitivní výsledky se mohou vyskytnout ve vysoce zabarvené moči nebo v močích obsahujících velké množství metabolitů Levadopy.

 

Urobilinogen

Proužky reagují na urobilinogen a sterkobilin. Pozitivita může být při zvýšeném katabolismu hemoglobinu, zvýšené produkci urobilinogenu ve střevě, hepatopatiích, neúplné obstrukci a zánětech intra- a extrahepatálních žlučových cest. Negativní nález je při úplné obstrukci žlučových cest a absenci normální bakteriální střevní flóry.

Reagenční stripy detekuji urobilinogen v moči již v množství 3 μmol/l. Referenční rozmezí je 3 až 16 μmol/l.

 

Bilirubin

Pozitivita se nalézá při hepatopatiích, zvláště při poruchách funkce žlučového pólu hepatocytu a obstrukci či zánětu distálně od něho. I malé množství bilirubinu v moči je abnormální a pacient by měl být dovyšetřen. Léky, které barví moč červeně, a cokoliv, co vykazuje samotné červenou barvu v kyselém prostředí, může ovlivnit výsledek testu. Vysoké koncentrace kyseliny askorbové mohou způsobit falešně negativní výsledky.

 

Krev, hemoglobin

Pozitivita udává přítomnost erytrocyturie nad 10 erytrocytů v 1 µl moči nebo hemoglobinu uvolněného při dodatečné lýze z více než 10 erytrocytů v 1 µl moči. Prerenálním důvodem pozitivity jsou patologické stavy vedoucí k přítomnosti hemoglobinu a myoglobinu v plazmě (hemolytické stavy, crush syndrom, popáleniny, myopatie apod.). „Stopové“ reakce se mezi pacienty mohou lišit. Přítomnost zelených skvrn (intaktní erytrocyty) nebo zelené barvy (hemoglobin/myoglobin) na reakčním políčku během 60 sekund je indikací pro další diagnostiku. Krev je často nacházena v moči u žen majících menstruaci. Množství hemoglobinu 150 až 620 μg/l je přibližně ekvivalentní 5-15 buňkám/μl intaktních erytrocytů.

Reagenční strip je vysoce senzitivní k hemoglobinu. Senzitivita stripu může být snížena v moči s vysokou specifickou hmotností. Stripy jsou stejně citlivé k myoglobinu a hemoglobinu. Různí oxidační činitelé, jako např. chlornan, mohou vést k falešně pozitivním výsledkům. Mikrobiální peroxidáza doprovodná s infekcemi močového traktu může také produkovat falešně pozitivní výsledky. Kyselina askorbová s hodnotou v moči méně než 5,0 mmol/l nemůže ovlivnit výsledek testu.

 

Moče na morfologické vyšetření je vhodné analyzovat nejdéle do 4 hodin po odběru vzhledem k možnému rozpadu elementů.

 

OSN-SOdběr primárního vzorku a transportOSN-E

Odběr

Moč: K vyšetření moče se použije vzorek středního proudu první ranní moče po hygienické očistě genitálií.

Pozn. 1:  V noci během spánku (nedochází k přijímání tekutin) se moč dostatečně koncentruje

  v močovém měchýři a patologické hodnoty jsou tedy nejvýraznější.

Pozn. 2: Během dne se příjmem potravy moč alkalizuje, ranní moč bývá nejkyselejší. Její 

              vlastnosti mohou být také významně ovlivněny terapií, zvláště diuretiky. V první ranní moči je tedy menší pravděpodobnost lýzy elementů a falešné negativity v případě dysmorfních erytrocytů. Močové proteiny a uráty jsou méně rozpustné a proto je hodnocení zejména válců a krystalů kyseliny močové zatíženo menší chybou.

Pozn. 3: Při základním vyšetření moče nepoužívat konzervační činidla.

             Pozn. 4: Výjimku z odběru vzorku první ranní moče tvoří stanovení glykosurie v postprandiální 

                           moči u diabetiků, kde má vyšetření větší informativní hodnotu o stavu kompenzace

                           cukrovky než vyšetření první ranní moče.

 

Příprava pacienta:

·         příjem tekutin nemá být během noci nadměrný

·         poučit pacienta o nutnosti omytí genitálií vodou (ne dezinfekce, z důvodu falešné negativity bakteriurie)

·         použít vzorek ze středního proudu moče (zbytek moče se opět vymočí do toalety)

·         nádobku se vzorkem dokonale uzavřít, správně označit jménem, příjmením, rodným číslem a co nejdříve dopravit do laboratoře OKBH

 

Další možnosti provedení odběru

·         zavedení močového katetru u pacientů v intenzivní péči: vzorek moče je získán po jednorázovém zavedení močového katetru do močového měchýře močovou trubicí

Pozn.: Odebrat vzorek z měchýře, tzn.: nechat nejprve odtéci moč z externí části katetru

·         odběr moče z permanentního katetru: vzorek moče je získáván při výměně či sterilní punkci permanentního katetru

Pozn.: Vzorky pro analýzu moče nesmí být odebrány ze sběrných sáčků napojených na permanentní katetr.

·         odběr moče ze suprapubické punkce: moč je získávána sterilní aspirací moče přes abdominální stěnu z naplněného močového měchýře (při nutnosti přesného kultivačního vyšetření)

Pozn.: Z hlediska rizika vnesení exogenní uroinfekce je tato metoda prakticky bezriziková.

·         odběr moče z odběrových sáčků u novorozenců a kojenců: oblast kolem genitálií musí být pečlivě omytá vodou. Následně je připojen sterilní odběrový sáček a kontroluje se přítomnost moče v sáčku.

Pozn.: Odběrový sáček se ponechává maximálně jednu hodinu, pak významně stoupá riziko kontaminace.

Transport

Transport materiálu na oddělení OKBH VTN je popsán ve směrnici  S-OKBH-006 Směrnice pro transport a příjem vz.

Skladování

Moč je na OKBH po provedení analýzy zazátkovaná a skladována v lednici při 2 až 8°C do konce pracovní doby. Poté je moč likvidována podle vnitřních předpisů, viz: Provozní řád.

 

Interference

 

 

Látky způsobující falešnou negativitu

 

Látky způsobující falešnou pozitivitu

 

Ostatní

 

Glukóza

 

Vysoké koncentrace kys. askorbové

 

Oxidující látky jako chlornan, chlór

Acidická moč -pH nižší než 4

 

Bílkovina

 

Moč se zvýšenou spec. hmotností

Acidická moč při pH nižším než 3

Vysoká koncentrace hemoglobinu, kontrastní medium, desinfekční prostředky, pH vyšší než 8, vysokomolek. látky

 

 

Bilirubin

Kys. askorbová, močová, dusitany

 

Urobilinogen

Etodolac

Nestabilní

na světle

Urobilinogen

 

 

Carbapenem

 

Vysoká konc. bilirubinu způsobuje zelené zbarvení zóny

 

pH

 

 

Stará moč zvyšuje zásaditost

 

Specifická hmotnost

 

Alkalická moč způsobuje nižší hodnoty

 

Nízké pH

Protein od 500 mg/dl

 

Krev

Moč se zvýšenou spec. hmotností

Vysoký obsah proteinů

Vysoké koncentrace kys. askorbové

Oxidující látky jako

chlornan, chlór

Stará moč může ovlivnit výsledky

 

Ketolátky

 

L-DOPA, BSP, PSP, Phenylketone, Cephalosporine, Aldose reductive

antenzyme

 

 

Dusitany

Kys. askorbová

Moč se zvýšenou spec. hmotnost

 

Stará moč může ovlivnit výsledky

 

Leukocyty

 

Moč se zvýšenou spec. hmotností

Glukóza od 500 mg/dl

Protein od 300 mg/dl

Nízké pH

Formaldehyd, bilirubin

 

Stará moč může ovlivnit výsledky

 

 

Interference

·         konzervační činidla – mohou ovlivnit stanovení jednotlivých parametrů, moč nelze mikroskopicky hodnotit

·         překročení intervalu od vymočení do zpracování biologického materiálu více než 4 hodiny

·         vzorky s masivní hematurií

Stabilita měřených veličin v moči

+4 až +8°C: 4 hodiny

 

OSN-SOmezení

Laboratoř může odmítnout přijetí materiálu a neprovést požadované vyšetření z obecných důvodů uvedených v Laboratorní příručce v kapitole Kritéria pro přijetí nebo odmítnutí primárních vzorků.

Nevyšetřujeme vzorky s nedostatečnou identifikací a vzorky po době stání delší než 4 hodiny.

 

OSN-SManipulace se vzorky

Manipulace se vzorky probíhá podle běžných zásad práce s biologickým infekčním materiálem uvedených v Laboratorní příručce a Příručce kvality.

OSN-EPro chemické vyšetření se použije promíchaný vzorek nativní moče. Identifikace materiálu se provádí centrálně systémem LIS a nalepením čárového kódu na dodanou zkumavku  s močí.

Po ukončení všech analýz je zkumavka s biologickým materiálem zazátkovaná a umístěna na příslušné místo v archivu v lednici.

 

OSN-SPřístroje a pomůckyOSN-E

Reflexní fotometr v hybridním močovém analyzátoru DIRUI FUS-2000

 

OSN-SReagencie

Diagnostické proužky DIRUI FUS-10, REF.: 231050101004, 100 testů

Výrobce diagnostických proužků: DIRUI Industrial Co., Ltd., 95 Yunhe Street, New & High Tech., Changchun, Jilin 130012P.R. China

Dodavatel diagnostických proužků: MEDISTA spol. s r.o., Dělnická 12, 170 00 Praha 7

Skladování: Proužky uchovávat na suchém a temném místě při teplotě +2 až + 300C.

Stabilita: Diagnostické proužky jsou stabilní do vyznačené doby exspirace při teplotě +2 až +30°C. Po otevření jsou diagnostické proužky stabilní 1 měsíc.

  

Ověřování kvality: Provádí se denně pomocí interní kontroly kvality.

Způsob likvidace: Likviduje se běžným způsobem podle místních předpisů.

Manipulace s reagenciemi: Diagnostické proužky jsou připraveny k použití.

OSN-E

OSN-EOSN-SSpotřební materiálOSN-E

Zkumavky na 10 ml

Promývací roztok Urine Sediment Analyzer Detergent, 500 ml REF: 232030205201

Výrobce: DIRUI Industrial Co., Ltd., 95 Yunhe Street, New & High Tech., Changchun, Jilin 130012P.R. China

Dodavatel: MEDISTA spol. s r.o., Dělnická 12, 170 00 Praha 7

Skladování: Promývací roztok uchovávat na suchém a temném místě při teplotě +2 až + 300C.

Stabilita: Promývací roztok je stabilní 1 rok, do vyznačené doby exspirace při teplotě +2 až +30°C,

po otevření 30 dní.

Způsob likvidace: Likviduje se běžným způsobem podle místních předpisů.

 

Systémový roztok Sheath Fluid, 20 l, REF: 232030204202

Výrobce: DIRUI Industrial Co., Ltd., 95 Yunhe Street, New & High Tech., Changchun, Jilin 130012P.R. China

Dodavatel: MEDISTA spol. s r.o., Dělnická 12, 170 00 Praha 7

Skladování: Promývací roztok uchovávat na suchém a temném místě při teplotě +2 až + 300C.

Stabilita: Systémový roztok je stabilní 1 rok, do vyznačené doby exspirace při teplotě +2 až +30°C,

po otevření 30 dní.

Způsob likvidace: Likviduje se běžným způsobem podle místních předpisů.

 

Tekutá kontrola pro chemický rozbor moči DIRUI Urinalysis Control Negative, REF: 232030301201

Tekutá kontrola pro chemický rozbor moči DIRUI Urinalysis Control Positive, REF: 232030303201

Výrobce: DIRUI Industrial Co., Ltd., 95 Yunhe Street, New & High Tech., Changchun, Jilin 130012P.R. China Dodavatel: MEDISTA spol. s r.o., Dělnická 12, 170 00 Praha 7

Skladování: Uchovávat v lednici při teplotě +2 až + 80C.

Stabilita: Kontrolní materiál je stabilní do vyznačené doby exspirace na obalu při teplotě skladování +2 až +8°C. Po prvním otevření jsou zkumavky s kontrolou stabilní po dobu 8 týdnů nebo na 20 namočení reagenčního stripu. 

Způsob likvidace: Likviduje se běžným způsobem podle místních předpisů.

Manipulace s reagenciemi: Kontrolní materiál je připravený k použití.

 

Tekutá kontrola pro analýzu močového sedimentu DIRUI Negative Control, REF: 232030207204

Tekutá kontrola pro analýzu močového sedimentu DIRUI Positive Control, REF: 232030207201

Výrobce: DIRUI Industrial Co., Ltd., 95 Yunhe Street, New & High Tech., Changchun, Jilin 130012P.R. China Dodavatel: MEDISTA spol. s r.o., Dělnická 12, 170 00 Praha 7

Skladování: Uchovávat v lednici při teplotě +2 až + 80C.

Stabilita: Kontrolní materiál je stabilní do vyznačené doby exspirace na obalu při teplotě skladování +2 až +8°C.

Způsob likvidace: Likviduje se běžným způsobem podle místních předpisů.

Manipulace s reagenciemi: Kontrolní materiál je připravený k použití.

 

Tekutý roztok na zaostření kamery pro analýzu močového sedimentu: DIRUI Focus (125 ml),

REF: 232030202201

Výrobce: DIRUI Industrial Co., Ltd., 95 Yunhe Street, New & High Tech., Changchun, Jilin 130012P.R. China

Dodavatel: MEDISTA spol. s r.o., Dělnická 12, 170 00 Praha 7

Skladování: Uchovávat v lednici při teplotě +2 až + 80C.

Stabilita: Roztok je stabilní do vyznačené doby exspirace na obalu při teplotě skladování +2 až +8°C. Po prvním otevření jsou zkumavky s kontrolou stabilní po dobu 30 dní.

Způsob likvidace: Likviduje se běžným způsobem podle místních předpisů.

Manipulace s reagenciemi: Roztok je připravený k použití.

 

Tekutý kalibrátor pro analýzu močového sedimentu: DIRUI Standard Solution (125 ml),

REF: 232030201201

Výrobce: DIRUI Industrial Co., Ltd., 95 Yunhe Street, New & High Tech., Changchun, Jilin 130012P.R. China

Dodavatel: MEDISTA spol. s r.o., Dělnická 12, 170 00 Praha 7

Skladování: Uchovávat v lednici při teplotě +2 až + 80C.

Stabilita: Kalibrační roztok je stabilní do vyznačené doby exspirace na obalu při teplotě skladování +2 až +8°C. Po prvním otevření je garantována stabilita 7 dní.

Způsob likvidace: Likviduje se běžným způsobem podle místních předpisů.

Manipulace s reagenciemi: Roztok je připravený k použití.

 

Promývací roztok Urine Sediment Analyzer Detergent, 500 ml REF: 232030205201

Výrobce: DIRUI Industrial Co., Ltd., 95 Yunhe Street, New & High Tech., Changchun, Jilin 130012P.R. China

Dodavatel: MEDISTA spol. s r.o., Dělnická 12, 170 00 Praha 7

Skladování: Promývací roztok uchovávat na suchém a temném místě při teplotě +2 až + 300C.

Stabilita: Promývací roztok je stabilní 1 rok, do vyznačené doby exspirace při teplotě +2 až +30°C,

po otevření 30 dní.

Způsob likvidace: Likviduje se běžným způsobem podle místních předpisů.

 

OSN-SPříprava k činnostiOSN-E

Zkumavky s močí se před vložením do pracovních stojánků důkladně promíchají.

Analyzátor se uvede do stavu připraveného pro měření dle pracovní instrukce  PI-OKBH-89 Manuál k moč. analyz. DIRUI FUS

 

OSN-SPracovní postupOSN-E

Před začátkem provozu se zkontroluje stav reagencií, spotřebního materiálu a v případě potřeby se doplní. Denně se změří kontrola kvality pro chemický rozbor moče a analýzu močového sedimentu.

Vyhovuje-li naměřená hodnota kontrolního materiálu (podrobněji  S-OKBH-004 Směrnice pro IKK ), je možné přistoupit k zakládání vzorků moče do přístroje. Zkumavky s močí jsou promíchány a vkládány do analyzátoru ve stojáncích v primárních zkumavkách s čárovým kódem.

Příprava biologického materiálu k analýze na přístroji DIRUI FUS-2000:

Manipulace se vzorky:OSN-E

Množství vzorku: minimální množství vzorku pro chemickou a mikroskopickou analýzu

moče na přístroji je 3 ml. V případě pouze chemického nebo pouze morfologického

vyšetření je spotřeba vzorku 1 ml a minimální množství jsou 2 ml nativní moče. Pozn.: Vložit do

LIS příslušný komentář.

            Množství vzorku ve zkumavce nesmí překročit 6,5 ml (vzorek moče je před měřením

             přístrojem promíchán vypuštěním třech bublin vzduchu, může dojít k přetékání zkumavky se

             vzorkem)

 

Měření biologického materiálu (moče):

Pozn.: Biologický materiál zlikvidovat po ukončení denního provozu.

 

Vyhodnocení biologického materiálu (moče):

 

Ø  V záložce Pracovní list vybrat vzorek k editaci (úpravě)

Jednotlivé buňky lze přesunout z jedné skupiny elementů do druhé následujícím způsobem:

Ø  Označením modré ikony skupiny elementů otevřít tuto skupinu (např.: ery)

Ø  Přemístění některých buněk např. ze skupiny ery do skupiny leuko:

§  označit obrázky buněk (kliknutím na element nebo více elementů označit tažením myši při současném stisku levého tlačítka myši), které chceme ze skupiny ery přemístit do supiny leuko

§  kliknout na pravé straně obrazovky na modrou ikonu LEU

Ø  Odstranění nebo přemístění celé stránky obrázků buněk bez výběru jednotlivých buněk:

§  Potvrdit kliknutím na modře označenou skupinu elementů v levém rohu obrazovky, kterou chceme přemístit.

§  V pravé části monitoru označit skupinu elementů, do které chceme celou skupinu buněk přemístit.

Ø   Odstranění obrázku ze skupiny:

§  Označit obrázky buněk, které chceme ze skupiny přemístit do supiny Artefakty

§  Označit na pravé straně obrazovky modrou ikonu Artefakty

 

Ø  Listování na další stránky (mezi jednotlivými skupinami):

§  Pomocí šipek na dolní liště monitoru.

 

Ø  Zpět na celkový přehled sedimentu:

§  Pomocí tlačítka Zpět

 

Ø  Pomocí ikony Akceptovat uprostřed dolní lišty monitoru.

Ø  V případě, že se naměřené hodnoty nepřenesou do LIS → tlačítko Odesl.-LIS

 

Probíhá automaticky po odsouhlasení výsledkového listu.

Ø  Vyhledání pacienta v databázi:

§  Záložka Databáze   

 

Promytí analyzátoru DIRUI FUS2000 po ukončení provozu:

Do stojánku vložit zkumavku s Urine Sediment Analyzer Detergent, REF: 232030205201 (hnědá plastová lahev, 500 ml) Stojánek vložit na pás podavače analyzátoru záložka Údržba Promýt kyvetu detergentem

 

Podle pracovní instrukce PI-OKBH-89 Manuál k moč. analyz. DIRUI FUS provést před začátkem provozu ranní přípravu analyzátoru a změřit pozitivní a negativní kontrolu. Vyhovuje-li naměřená hodnota kontrolního materiálu dle S-OKBH-004 Směrnice pro IKK, je možné přistoupit k zakládání vzorků moče do přístroje. Zkumavky s močí jsou promíchány a vkládány do analyzátoru ve stojáncích v primárních zkumavkách s čárovým kódem.

 

OSN-SStručný popis postupuOSN-E

  1. Provede se ranní údržba analyzátoru dle  PI-OKBH-89 Manuál k moč. analyz. DIRUI FUS
  2. V případě potřeby se provede kalibrace.
  3. Provede se kontrola kvality
  4. Provede se měření biologického materiálu (moče):

·         Biologický materiál umístit na pás podavače analyzátoru tak, aby čárové kódy na zkumavkách směřovaly směrem k analyzátoru.

·         Chemickou analýzu započít tlačítkem Start

·         V biologickém materiálu je v rámci jedné aspirace jehlou automaticky provedena chemická analýza moče i močového sedimentu.

·         Po ukončení celé analýzy moče odebrat stojánky se vzorky z podavače přístroje.

·         Po změření zkumavku se vzorkem moče uzavřít zátkou a uložit do lednice pro případné ověření naměřených hodnot ve vzorku moče.

  1. Výsledky testů jsou průběžně z přístroje odesílány do LIS, kde jsou kontrolovány.

 

OSN-EOSN-SKalibrace a návaznostOSN-E

Kalibrace optické jednotky pomocí chek stripů je prováděna jednou ročně servisním technikem.

Kalibrace měření specifické hmotnosti (SG) - jedenkrát měsíčně dle PI-OKBH-89 Manuál k moč. analyz. DIRUI FUS.

Kalibrace sedimentové části (1 x měsíčně)

Standard solution (REF: 232030201201) je používán k automatické kalibraci přístroje.

Standard solution je roztok stabilizovaných lidských erytrocytů o známé koncentraci.  

Kalibrátor skladovat při teplotě 2 až 8oC, před použitím vytemperovat na laboratorní teplotu a důkladně promíchat.

Pozn.:  Před vlastní kalibrací je třeba provést měření fokusace.

Pozn.:  Pokud kalibrace nevyjde, je třeba analyzátor promýt, změřit focus (zaostření systému) a opakovat kalibraci. Před provedením kalibrace v odpoledních hodinách je vhodné analyzátor restartovat.

Ø  Do libovolného stojánku umístit deset zkumavek, kalibrátor dobře promíchat, nalít 3 ml kalibrátoru (Standard solution, REF: 232030201201)

Ø  Stojánek vložit do pravé části podavače vzorků.

Ø  Vybrat záložku Kalibrace → vložit informace o šarži a počtu částic (etiketa lahvičky kalibrátoru) stisknout tlačítko Kalibrace (Provede se kalibrace.)

Ø  Informace o kalibraci: záložka Stav systému nebo záložka Kalibrace → Kalibrace sedimentu

         

Pozn.: Pokud bude vypočtena hodnota mimo povolený rozsah, opakuje se fokusace a měření s čerstvým kalibračním materiálem.

 

Návaznost: Tato metoda byla standardizována podle ISO 13485:2012 a ISO 9001:2008. Tento in vitro diagnostický zdravotnický prostředek je označen CE Značkou Shody.

Způsob dokumentace kalibračních dat: Hodnoty kalibrací se uchovávají v paměti přístroje.

 

Kalibrační roztok DIRUI Standard Solution (125 ml) pro močový analyzátor DIRUI FUS-2000 je označen značkou shody CE.

 

Systémový roztok DIRUI Sheath Fluid (20 l) pro močový analyzátor DIRUI FUS-2000 je označen značkou shody CE.

 

Tekutý roztok na zaostření kamery pro analýzu močového sedimentu: DIRUI Focus (125 ml) je označen značkou shody CE.

 

OSN-SCharakteristika spolehlivostiOSN-E

Kvalita diagnostických proužků, případně přístroje  je deklarována a garantována výrobcem. Seřízení citlivosti fotometru je nutno provést servisním technikem výrobce.

 

Citlivost a měřící rozsahy stripů pro močovou analýzu

 

Analyt

Jednotky

Citlivost

Měřící rozsah testu pro analyzátor

Měřící rozsah testu vizuálně

Glukóza

[mmol/l]

2,8 až 5,6

neg. až 56

Bílkovina

[g/l]

0,2 až 0,3

neg. až 3,0

neg. až 20

Mikroalbumin

[g/l]

0,08 až 0,15

neg. až 0,15

Ketony (acetooctová kys.)

[mmol/l]

0,5 až 1,0

neg. až 7,8

neg. až 16

Krev

[Ery/µl]

5 až 25

neg. až 200

Bilirubin

[µmol/l]

8,6 až 17

neg. až 103

Nitrity

[µmol/l]

9 až 18

neg. - pos.

Leukocyty

[Leuko/µl]

5 až 15

neg. až 500

Urobilinogen

[µmol/l]

3,4 až 17

3,4 až 135

Kyselina askorbová

[mmol/l]

0,6 až 1,4

0 až 5,7

pH

-

-

5,0 až 9,0

5,0 až 8,5

Specifická hmotnost

-

-

1,005 až 1,030

1,000 až 1,030

 

Glukóza

Test reaguje specificky citlivě na beta-D-glukózu a neměl by být ovlivněn redukujícími metabolismy nebo cukry (sacharóza, laktóza, fruktóza,…)

 

Bílkoviny

Zóna zvláštně citlivá na albumin, nižší citlivost na globulin, Bence-Jones protein a mukoprotein.

 

Bilirubin

Citlivá reakce na přímý bilirubin.

 

Urobilinogen

Reakce na urobilinogen v moči.

 

pH

Kvantitativní rozlišení po 0,5 jednotkách pH, v rozsahu pH 5 až 9.

 

Specifická váha

Nedochází k ovlivňování elektrolyty (např. glukózou). Rozsah 1,000 – 1,030, po 0,005.

 

Krev

Zóna je spíše citlivá na hemoglobin a myoglobin, než na erytrocyty. Nepřítomnost hemolýzy může zapříčinit negativitu, zatímco sediment prokáže pozitivitu.

 

Ketolátky

Citlivost na kys. acetoctovou, nereaguje s kys. Beta -hydroxymáselnou.

 

Dusitany

Specifická reakce na dusitan. Barevná hustota nesouvisí s množstvím bakterií.

 

Leukocyty

Reakce na esterázu v leukocytech (od 25 Leu/ul).

 

OSN-SDokumentace, zpracování dat a vydávání výsledkůOSN-E

Výsledky stanovení jsou uloženy v softwaru analyzátoru a pravidelně jsou archivovány na externí disk. Všechny výsledky se také archivují v elektronické formě v laboratorním informačním systému.

 

Lékařům na odděleních a ambulancích Nemocnice Agel Ostrava Vítkovice a.s. jsou výsledky vyšetření k dispozici elektronicky v NIS a v případě potřeby v tištěné podobě u příjmového okna v laboratoři.

Spolupracujícím lékařům jsou výsledky zasílány průběžně elektronicky a následující den doručovány v tištěné podobě se svozem biologického materiálu.

 

Výsledková zpráva obsahuje:

·         identifikaci laboratoře, která výsledek vydala

·         odkaz na akreditaci laboratoře

·         datum a čas vydání nálezu

·         jednoznačnou identifikaci pacienta

·         zdravotní pojišťovnu pacienta

·         identifikaci požadujícího subjektu (lokalizaci pacienta, je-li to vhodné)

·         identifikaci požadujícího lékaře  (resp. oddělení)

·         diagnózu pacienta

·         druh biologického materiálu (sérum, plazma, moč, krev u vyšetření krevního obrazu)

·         jasně srozumitelnou identifikaci vyšetření

·         datum a čas přijetí vzorku laboratoří

·         datum a čas odběru vzorku

·         výsledek vyšetření s odpovídajícími jednotkami (nejčastěji SI jednotky)

·         označení akreditované metody

·         referenční intervaly vyšetření

·         interpretaci výsledků, je-li to nutné

·         jiné poznámky (např. kvalita nebo dostatečnost primárního vzorku, pokud tato může nežádoucím způsobem ovlivnit výsledek požadovaného vyšetření)

·         identifikaci osob, které výsledkovou zprávu kontrolovaly a schválily

·         zkratky identifikující žádanku

·         př. 20.BR-0777

·         20: den v měsíci, BR: biochemie rutina, 0777: číslo vzorku

·         př. 20.HH-0777

·         20: den v měsíci, HH: hematologie, 0777: číslo vzorku

 

OSN-SReferenční a varovná rozmezíOSN-E

Referenční rozmezí M+S chemicky

 

Referenční rozmezí M+S chemicky

Analyt

Jednotka

Referenční rozmezí

Glukóza

arb.j.

0 arb.j.

Bílkovina

arb.j.

0 arb.j.

Bilirubin

arb.j.

0 arb.j.

Urobilinogen

arb.j.

0 arb.j.

pH

 

5,5 až 6,5

Specifická hmotnost

kg/m3

1,005 až 1,030

Krev

arb.j.

0 arb.j.

Ketolátky

arb.j.

0 arb.j.

Dusitany

arb.j.

0 arb.j.

Leukocyty

arb.j.

0 arb.j.

 OSN-E

OSN-SInterpretace výsledků, konzultační činnosti a hlášení

Bilirubin

Udává se relativně malá výpovědní hodnota stanovení bilirubinu a urobilinogenu v moči pro diagnostiku hepatopatií. Konjugovaný bilirubin se objevuje v séru a tím i v moči až při pokročilejších stadiích některých hepatopatií. Každá pozitivita nálezu bilirubinurie je významná. Je vhodné korelovat pozitivní močový nález s kvantitativním hodnocením celkového a zejména konjugovaného bilirubinu v séru. Vysoké pozitivity zpravidla diagnostické potíže nečiní. U novorozeneckého ikteru je z hlediska rizika poškození CNS varovná sérová hodnota konjugovaného bilirubinu nad 34 µmol/l (celkového bilirubinu nad 220 µmol/l u donošených a 256 µmol/l u nedonošených) a bude se tedy v těchto případech vyskytovat častá pozitivita i v moči.

 

Krev

Při masivní makroskopické hematurii může docházet k tvorbě koagul a poruchám pasáže moči typu renální koliky. Při vysoké hemoglobinemii nebo myoglobinemii dochází k průchodu těchto proteinů do ultrafiltrátu a možnosti tubulární obstrukce (rhabdomyolýza).

 

Glukóza

Glykosurie svědčí vždy pro hyperglykémii a glykosurie nalačno je patognomonická pro diabetes mellitus, až na vzácné příčiny renální tubulární glykosurie.

Vysoká glykosurie vede k osmotické diuréze a je primární příčinou polydipsie ev. hyperosmolárního stavu, provázejícího dekompenzovaný diabetes mellitus. Extrémní situací je hyperosmolární hyperglykemické neketoacidotické kóma u diabetiků II. typu.

Vysoké ztráty glukózy močí (až přes 100 g/den) vedou mimo poruchy ve vodním a minerálním hospodářství také ke katabolismu pro ztrátu neutilizované energie.

 

Ketony

Ketonurie je odrazem systémové ketoacidózy, tj. zvýšení plazmatické koncentrace neutrálního acetonu a především dvou relativně silných organických kyselin (beta-hydroxymáselné a acetoctové). Důvodem je nemožnost utilizace glukózy (diabetes mellitus, inzulinorezistentní stavy) nebo její nedostatek (při hladovění). Ketoacidóza je podmíněna vystupňovanou lipolýzou, kde nadbytek acetyl-CoA není možno plně metabolizovat a konvertuje v nejprve v kyselinu acetoctovou.

Nadbytek kyseliny acetoctové se přeměňuje především v kyselinu beta-hydroxymáselnou a podstatně méně se dekarboxyluje na aceton a CO2.

Srdeční a kosterní sval - a po několikadenní adaptaci částečně i CNS - jsou schopny využít obě kyseliny jako zdroj energie. Při překročení této metabolické kapacity se ketolátky vylučují močí, ovšem i zde je exkreční schopnost limitována a následně dochází k vzestupu ketolátek v krvi.

Normální poměr mezi plazmatickými ketolátkami je 70 % beta-hydroxybutyrátu, 20 % kyseliny acetoctové a 2 % acetonu. V moči se tedy proužkovou analytikou deteguje hlavně kyselina acetoctová.

 

Vzhledem k tomu, že inhibice lipolýzy je z hlediska účinku inzulínu asi 10x citlivější než transport glukózy, vyvíjí se ketoacidóza především u diabetiků I. typu (tam někdy za ještě nevýznamně zvýšené glykémie). inzulínorezistentní diabetici II. typu, kteří mají zvýšenou, normální nebo ještě dostatečnou reziduální sekreci inzulínu, mají při dekompenzaci cukrovky tendenci k hyperglykemickým (hyperosmolárním) neketoacidotickým stavům. Nevýhodou většiny testů na ketolátky v krvi či moči je právě skutečnost, že nestanovují nejvíce zastoupený produkt ketoacidózy v cirkulaci, tj. kyselinu beta‑hydroxymáselnou. I tak je ale citlivost detekčních papírků dostatečná a lze jimi kontrolovat mimo kompenzace diabetu mellitu také redukční režimy u obézních osob, především redukci úplným hladověním.

 

Dalšími důvody ketoacidózy mohou být vrozené metabolické poruchy (glykogenózy, defekty glukoneogenézy a ketolýzy, organické acidurie).

Obecně je nález ketonurie velmi frekventní při kterémkoliv závažnějším onemocnění. Důvodem je stresová lipolýza při onemocnění, hladovění a dehydratace. Ketonurie je také přítomna 

u alkoholismu, častější je v těhotenství a u dětí.

 

pH

Za horní varovnou mez se považuje pH 6,5 a při hodnotách nad 7 v první ranní moči jde vždy o podezření na močovou infekci. Je nutné vyloučit arteficiální bakteriální přerůstání in vitro, dané zejména dlouhým intervalem mezi vymočením a vyšetřením moči. Významný vliv na pH moči má příjem potravy (masitá strava moč acidifikuje, vegetariánská naopak) a stav intermediárního metabolismu (systémová acidóza a alkalóza z metabolických i respiračních příčin). Naopak při riziku urátové lithiázy jsou při kyselém pH uráty nerozpustné a je snaha kontrolovaně zvýšit pH moči podáváním alkalizujících sloučenin (citrátových solí) na 6,2 - 6,8. Při významné poruše tubulárních funkcí je porušena i jejich acidobazická regulační funkce a pH se ustaluje většinou na hodnotách kolem 6,8.

 

Protein

Hraniční hodnoty jsou kolem 0,3 g/l, jasně patologické nad 0,75 g/l. Patologické proteinurie se někdy klinicky tj. arbitrárně dělí na malé (do 1,0 g/den), střední (1-3,5 g/den) a velké (nad 3,5g/den). Extrémní zvýšení nalezneme u manifestního nefrotického syndromu (prakticky vždy nad 5 g/l), kde ztráty proteinu mohou negativně ovlivňovat i celkovou dusíkovou bilanci.

Proteinurie je jedním z hlavních laboratorních nálezů u primárních nebo sekundárních glomerulopatií, kvantitativně významně méně je zastoupena u tubulointersticiálních nefropatií. Je významným nálezem u různých typů gamapatií (jako paraproteinurie

 

Urobilinogen

 Patologie:

-   zvýšené produkce urobilinogenu převyšující funkční jaterní kapacitu pro jeho degradaci (hemolytické stavy, zvýšená redukce ve střevě při zánětech nebo ve žlučovém stromu - cholangoitis)

-   zvýšený průnik urobilinogenu ze střeva do portálního systému (portální hypertenze, trombózy, portokavální anastomózy)

-   nejrůznější hepatopatie (zánětlivé, kongestivní, toxické, cirhosa) a nádory jater

 

Pozn.: Urobilinogen v moči se může objevit po jídlech bohatých na sacharidy zvláště v odpoledních hodinách.

 

Urobilinogen v moči chybí při úplné intra- nebo extrahepatické biliární obstrukci (pokud není provázena cholangoitis), při úplné absenci tvorby žluče (krátké období u fulminantní virové hepatitis), při patologické nebo chybějící intestinální mikrobiální flóře (novorozenci, terapie antibiotiky a zvláště selektivní střevní dekontaminace před transplantacemi).

Urobilinogen v moči se může dle literárních údajů objevit po jídlech bohatých na sacharidy zvláště v odpoledních hodinách.

 

Nitrity

Přítomnost bakteriurie závisí:

- na pohlaví: u žen je výrazně častější. Kromě neonatálního období, kdy je více malformací urogenitálního traktu u chlapců. Udává se, že 3 až 8 % dospělých žen má signifikantní bakteriurii proti 0,5 až 2 % u mužů

- na věku: se stářím se při zvyšující se dispozici k intersticiálním nefropatiím a při atrofizaci slizničního epithelu vývodných močových cest u žen (deficit estrogenů) výskyt často asymptomatické bakteriurie zvyšuje. Bakteriurie provází většinu mikrobiálních zánětů. Jako první nález může zachytit chronickou pyelonefritis, která mívá často pouze nespecifické klinické příznaky i v období už vyvinuté poruchy tubulárních funkcí. Infekce ledvin a močových cest patří ke klinicky nejčastějším komplikacím u disponovaných osob, jako jsou diabetici, hypertonici, pacienti s dnou, imunodeficitními stavy, gravidní ženy, pacienti s retencí moče (nejčastěji muži s benigním či maligním postižením prostaty), pacienti v kritických stavech s trvalým močovým katetrem apod.

 

Leukocyty

Leukocyty jsou hlavním elementem tubulointersticiálních zánětů ledvin a akutních i chronických zánětů močových cest. U intermitentních a recidivujících nálezů je nutné hledat primární příčinu (malformace, urolitiáza, tumor). Důležitá je disociace mezi leukocyturií a bakteriurií. Při zjištění přítomnosti bakterií v moči, musí následovat kultivační a kvantitativní vyšetření.

 

Leukocyturie bez bakteriurie se vyskytne:

· jako součást syndromu u glomerulonefritid, kde jsou vedoucím elementem erytrocyty a nález proteinurie

· při toxickém poškození ledvin

· při tuberkulóze ledvin, kdy je mikroskopická leukocyturie anebo hematurie často jediným symptomem onemocnění, nutné je kultivační vyšetření na etiologické agens

· sekundárně při erytrocyturii u nádorů

· u nebakteriálních infekcí močových cest

 

Erytrocyty

Rozlišuje se hemoglobinurie (hematurie) s exkrecí pouze krevního barviva (prerenální příčiny) a hematurie (erytrocyturie) s průkazem různých morfologických typů erytrocytů. Chemicky tato diferenciace není možná.

Rozdělení z hlediska morfologické diagnostiky:

· erytrocyty s analogickou diskoidní morfologií jako v krvi. Jejich průměr klesá s rostoucí osmolalitou a klesajícím pH. První ranní moč má osmolalitu asi dvojnásobnou než sérum, ale vzhledem ke snadnému průniku vysoké koncentrace urey intracelulárně jsou zhruba stejně velké jako v krvi. Přesto je průměr erytrocytů v moči poněkud menší (asi 6 µm). Při vysoké osmolalitě a nízkém pH se mohou najít malé svráštělé, "ostnaté" erytrocyty - akantocyty. Naopak při osmolalitě pod 300 mmol/kg a posunu pH na alkalickou stranu se průměr erytrocytů zvětšuje, až dochází k jejich lýze.

· sférocyty (kulovité erytrocyty o průměru 4 až 6 µm), které mohou mít normální nebo zvýrazněný okraj

  (stomatocyty). Tyto dysmorfní erytrocyty mohou také určovat glomerulární původ erytrocyturie

· stíny erytrocytů ("ghost") jsou membrány zaniklých erytrocytů nebo erytrocyty, které ztratily větší část hemoglobinu.

 

Epitelie

·      Buňky přechodného epitelu mohou pocházet z povrchových nebo hlubších vrstev. Častější je první typ   s průměrem 18 - 30 µm, s kulatým nebo ovoidním jádrem. Dvoujadernost těchto buněk není zvláštností. Buňky obsahují v  jádře jemně granulovaný chromatin a viditelná jadérka. Cytoplasma je většinou pouze jemně granulovaná, granulace bývá vzácně kolem jádra a naopak častěji na periferii buňky. Vyskytují se u zánětů vývodných močových cest. Povrchové buňky přechodného epitelu se mohou vyskytnout i v moči zdravých lidí.

 

·       Buňky ze spodních vrstev urotelu (bazální buňky) jsou menší a jejich tvar je mnohem variabilnější. Jejich obvykle vejčitý tvar může přecházet v neobvyklé formy, jako buňky ve tvaru  kyjovitém, kladívek či  buněk “s ocáskem”. Kladívkovité buňky mohou mít  i dvě jádra. Jejich výskyt v sedimentu  znamená  většinou poškození hlubších vrstev urotelu, které může být způsobeno buď  litiázou, nebo malignitou.

 

·       Renální tubulární buňky vykazují největší tvarovou variabilitu. Různé části renálního tubulu jsou složeny z různých typů buněk. Liší se tvarem (ploché i sloupcovité), polohou jádra (v centru či na periferii), organelami v cytoplasmě a membránou. Jejich velikost je cca 13 µm.  Renální tubulární buňky nalézáme obvykle jednotlivě, někdy však i ve formě malých shluků, popřípadě ve válcích. Cytoplasma renálních tubulárních buněk je obvykle hrubější, jádro také neobsahuje jadérka, jak je obvyklé u buněk přechodného epitelu. Jejich zvýšený výskyt v sedimentu je obvykle spojen s chorobnými změnami          v ledvinném tubulu, tj. akutní tubulární nekróza, infekci horních močových cest, při akutní tubulointersticiální rejekční nefropatii, ale též při glomerulonefritidě nebo virové infekci, popř. působení nefrotoxických léků. Obvykle jsou doprovázeny dalšími elementy, které jsou typické pro parenchymatózní onemocnění, jako jsou válce, dysmorfní erytrocyty nebo lipidové kapénky.

 

·      Buňky dlaždicového epitelu jsou největší buňky v močovém sedimentu  (55 ± 10 µm) a nejčastěji tvoří kontaminaci moče bez diagnostického významu. Bývají obdélníkového až polygonálního tvaru s malým jádrem a bohatou cytoplasmou. Pocházejí většinou z uretry, popřípadě z vagíny a jejich množství bývá obvykle závislé na kvalitě provedeného odběru vzorku moče na vyšetření sedimentu. Buňky dlaždicového epitelu pocházející z uretry, jsou dobře odlišitelné, ale jejich výskyt (častější u žen) je diagnosticky bezvýznamný.

 

Válce

Nález válců je významný. Hyalinní válce se mohou vyskytnout i u zdravých jedinců při fyzické zátěži spojené s dehydratací.

Po válcích je třeba cíleně pátrat. Jde o odlitky z tubulárních struktur, jejichž matrix tvoří tubulární mukoprotein a na jejichž povrch adherují různé další elementy.

 

Běžně rozlišujeme válce:

·       hyalinní, které jsou málo refrakterní, z hlediska tvaru dlouhé, pokroucené, transparentní, zhruba po celé délce stejně široké. Jsou známkou proteinurie. U zdravých osob se mohou vyskytnout po zvýšené

       tělesné námaze, horečce, srdečním selhání, dehydrataci apod. Jsou častější při podání diuretik.

 

·       granulované, které jsou o něco větší než hyalinní válce. Jemná granula na mukoproteinové matrix jsou tvořena rozpadlými tubulárními epiteliemi nebo agregáty sérových proteinů. Jemná granula se podobají cytoplazmatickým lyzozomům tubulárních epitelií. Vyskytují se u pacientů s proteinurií, ale také               u tubulárních zánětlivých a degenerativních onemocnění. Hrubá granula jsou tvořena degenerovanými buňkami, souvisejí s glomerulárním a tubulárním ledvinovým onemocněním.

 

·       epiteliální, která jsou projevem poškození tubulů a tvoří je degenerované tubulární epitelie adherované k proteinové matrix. Jsou časté u nefrotického a nefritického syndromu.

 

·       erytrocytové u glomerulárních erytrocyturií. Erytrocyty se válcovitě shlukují na povrchu hyalinních nebo granulovaných válců. Degenerací erytrocytů na povrchu se mění na válce hemoglobinové, které jsou neodlišitelné od válců myoglobinových (vznikají při rabdomyolýze).

Jejich nález není častý a vyžaduje pečlivé vyšetření sedimentu, při pozitivitě ale mají vysokou výpovědní hodnotu pro glomerulární hematurii.

 

·       granulocytové (leukocytové), shluky leukocytů na válcích jsou typické pro tubulointersticiální nefritidy. Je také nutno po nich dobře pátrat, protože jejich jednoznačný nález určuje diagnózu akutní pyelonefritidy, proliferativní glomerulonefritidy a akutní intersticiální nefritidy. V nebarveném sedimentu jsou většinou špatně odlišitelné od epiteliálních válců.

 

·        voskové, které vznikají jako konečné stadium granulovaných válců, jsou vysoce refraktivní, tmavší barvy a většího průměru. Vznikají přeměnou válců celulárních nebo hyalinních při interakci s různými močovými komponentami. Jejich nález je typický pro pacienty s renálním selháním a rychle progredujícími glomerulonefritidami.

 

·       tukové, spolu s tukovými oválnými tělísky (oval fat bodies) se naleznou u těžších proteinurií, tj. jsou časté u nefrotického syndromu. Tvoří je anisotropní lipidy a jsou dobře prokazatelné barvícími metodami na tuk (sudan) či v polarizovaném světle. Jsou podmíněny zvýšením filtrace a tubulární resorpce lipoproteinu a konverzí na cholesterol a jeho estery.

 

Dále se ještě v morfologických atlasech popisují válce hemoproteinové, žlučové, pseudoválce apod.

 

OSN-SŘízení kvalityOSN-E

IKK

Kontrolní materiál:

Tekutá kontrola pro chemický rozbor moči DIRUI Urinalysis Control Negative, REF: 232030301201

Tekutá kontrola pro chemický rozbor moči DIRUI Urinalysis Control Positive, REF: 232030303201

Příprava: Kontrolní materiál je skladován v lednici při teplotě +2 až +8°C . Před vlastním použitím se nechá vytemperovat na laboratorní teplotu.

Stabilita: Kontrolní materiál je stabilní při teplotě +2 až +8°C do data exspirace vyznačené na obalu.

Měření kontrolního materiálu: dle směrnice S-OKBH-004 Směrnice pro IKK

Kontrola kvality chemie (1 x denně)

Ø  Záložka QC QC chemie vybrat negativní kontrolu do okénka č.šarže zapsat šarži kontroly zkumavku s negativní kontrolou vložit do jakéhokoliv stojánku stojan umístit do pravé části podavače analyzátoru stisknout Spustit QC

              

Ø  Záložka QC QC chemie vybrat pozitivní kontrolu do okénka č.šarže zapsat šarži kontroly zkumavku s pozitivní kontrolou vložit do jakéhokoliv stojánku stojan umístit do pravé části podavače analyzátoru stisknout Spustit QC

                       

Ø  Pozn.: Provede se změření kontrol. Stav kontrol se zobrazí v grafu a v příloze pod grafem Aktuální data grafu

 

Tisk kontrol:

Ø  Na ploše PC vybrat ikonu FUS 2000 QC Viewer

Ø  Zvolit Datum od:

                Datum do:

Pozn.: Výběr metody: vše, Formát: Html.

Ø  Zvolit Tisk (načte se výpis kontrol)CTRL+P vybrat tiskárnu Xerox Phaser 3250 (třetí řádek) tlačítko Print

 

Dokumentace: Výsledky interní kontroly kvality jsou uchovávány v softwaru přístroje, denní výsledky jsou tištěny a ukládány do složky u přístroje. Dlouhodobě jsou výsledky IKK sledovány v programu Unity Real Time.

 

EHK dle směrnice S-OKBH-005 Směrnice EHK

Externí kontrola kvality v rámci České republiky je organizována společností SEKK, laboratoř se jí účastní 2x ročně.

Dokumentace: Výsledky externí kontroly kvality jsou uloženy v šanonu, v kanceláři u vedoucí laboratoře.

 

Močový sediment:

IKK Kontrolní materiál: DIRUI Negative Control (125 ml), REF: 232030207204

           DIRUI Positive Control (125 ml), REF: 232030207201

Příprava: Kontrolní materiál je připravený k přímému použití. Je skladován v lednici při teplotě +2 až +8°C . Před vlastním použitím se nechá vytemperovat na laboratorní teplotu.

Stabilita: Kontrolní materiál je stabilní při teplotě +2 až +8°C do data exspirace vyznačené na obalu. Po prvním otevření jsou zkumavky s kontrolou stabilní po dobu 30 dní.

Měření kontrolního materiálu: dle směrnice S-OKBH-004 Směrnice pro IKK

Postup měření kontrolního materiálu:

Kontrola kvality mikroskopie (1 x denně)

Ø  Promíchat lahvičku s pozitivní kontrolou QC positive (REF: 232030207201) do skleněné zkumavky nalít 3 ml kontroly umístit do jakéhokoliv stojánku na první pozici.

Ø  Nemíchat lahvičku s negativní kontrolou QC negative (REF: 232030207204) do skleněné zkumavky nalít 3 ml kontroly umístit do jakéhokoliv stojánku na druhou pozici.

Ø  Stojan umístit do pravé části podavače analyzátoru.

Ø  Záložka QC QC Sediment v tabulce vybrat příslušné kontroly (fajfka) stisknout Spustit QC (pravý spodní roh)

Ø  Pozn.: Provede se změření kontrol. Stav kontrol sedimentu se zobrazí v záložce Stav systému. Výsledky je možné dohledat v tabulce Přehled QC.

Navedení nové šarže QC pro mikroskopickou část

Ø  Do okének v tabulce Registrace QC zapsat:

Číslo šarže

Výrobce QC (Dirui)

Jméno (Pozitivní kontrola nebo Negativní kontrola)

Expirace (datum vybrat z roletky)

Průměr (počet částic/µl – u pozitivní kontroly je tento údaj na lahvičce, pro negativní hodnotu = 0)

Tisk kontrol:

Ø  Na ploše PC vybrat ikonu FUS 2000 QC Viewer

Ø  Zvolit Datum od:

                Datum do:

Pozn.: Výběr metody: vše, Formát: Html.

Ø  Zvolit Tisk (načte se výpis kontrol)CTRL+P vybrat tiskárnu Xerox Phaser 3250 (třetí řádek) tlačítko Print

 

OSN-SPoznámky, zdroje variabilityOSN-E

 

Číslo metody v lokálním číselníku LIS

Název v lokálním číselníku LIS

551

Bílkovina

552

Glukóza

553

Ketony

554

Ehrlich

555

Bilirubin

556

Krev

557

Nitrity chemicky

558

Leukocyty chemicky

559

Hemoglobin volný

601

Specifická hustota moče

 

OSN-SJiné související informace

nevyplněno

OSN-E

nevyplněno

 

OSN-SLiteraturaOSN-E

·         Colombo, J.P., Peheim, E.: s. 53 ‑ 85. In: Klinisch‑chemische Urindiagnostik. Ed. Colombo J.P., LABORLIFE Verlaggemeinschaft.

·         Urinanalysis with test from Boehringer Mannheim. Firemní tisk.

·         Gambke, B. etal.: Miditron Multicenter Evaluation ‑ Workshop. Klin. Lab. 40, 1994, s. 262‑268

·         Masopust, J.: Požadování a hodnocení biochemických vyšetření. I.část. Zdravotnické aktuality 216, Avicenum 1990.

·         Engliš, M.: Proteinurie. nakl. STAPRO, 1993.

·         Nejedlý, B.,Tobiška, J.,Zahradníček, Z.: Základní a morfologické vyšetření moče. Účelová publikace ministerstva zdravotnictví ČSR 1988.

·         Friedecký, B., Kratochvíla, J., Budina, M.: Kontrolní cyklus SEKK k posuzování jakosti vyšetřování moče diagnostickými proužky. 13/96. FONS, leden 1996, s. 13 ‑ 16

·         Zahradníček L., Vozníček J.: Je močový sediment základní vyšetření? Prakt. Lék. 70, 1990, č. 8, s. 341 ‑ 343

·         Evropská direktiva pro analýzu moči – komentovaný český překlad Evropské normy; SEKK, 2001 

·         J.Racek: Klinická biochemie,Galén, Praha,1999, ISBN 80 – 7262 – 023 – 1.Karolinum, Praha, 1999, ISNB 80 – 7184 – 971 – 5.

·         Urinanalysis with test from Boehringer Mannheim. Firemní tisk.

·         Nejedlý, B.,Tobiška, J.,Zahradníček, Z.: Základní a morfologické vyšetření moče. Účelová publikace ministerstva zdravotnictví ČSR 1988.

·         Zahradníček L., Vozníček J.: Je močový sediment základní vyšetření? Prakt. Lék. 70, 1990, č. 8, s. 341 ‑ 343

·         Evropská direktiva pro analýzu moči – komentovaný český překlad Evropské normy; SEKK, 2001 

·         J.Masopust: Klinická biochemie, požadování a hodnocení biochemických vyšetření, ISBN 80-7184-649-X, Karolinum, Praha, 1998.

 

OSN-SAppendixyOSN-E

nevyplněno

 

OSN-SAutorské poznámkyOSN-E

nevyplněno

 

OSN-SRecenze, schváleníOSN-E

Autor: Mgr. Alena Švihálková