C-8 Nezbytné operace se vzorkem, stabilita

 

Transport primárních vzorků do laboratoře svozem biologického materiálu
Svoz biologického materiálu od ambulantních lékařů je prováděn tak, aby byly dodrženy časové limity pro stabilitu analytů. Materiál je postupně přijímán, označen a tříděn pro další preanalytické úpravy nebo analýzy.

Transport primárních vzorků do laboratoře z lůžkových oddělení
Transport primárních vzorků z lůžkových oddělení a ambulancí nemocnice zajišťuje během pracovní doby (6:00 – 14:30) OKB prostřednictvím obchůzek svých pracovníků. Dále je možno využít potrubní poštu či transport přímo pracovníky lůžkových oddělení a ambulancí.

Stabilita vzorku
Pro zajištění stability vzorku k analýze, je nutné, aby byl vzorek biologického materiálu doručen do laboratoře do 2 hodin od odběru. Je potřeba, aby ambulantní lékaři koordinovali dobu odběrů s domluvenou dobou svozu biologického materiálu. Výhodné je pro případ transportu na vzdálenější místa analýz použiti zkumavek se separačními gely a centrifugace před transportem. Pro svozový transport jsou používány temperované termoboxy s monitoringem teploty (transportní teplota 15-25 °C). Transport primárních vzorků z lůžkových oddělení a ambulancí nemocnice je v rámci budovy, transportní teplota 15-25 °C. Při příjmu vzorků do laboratoře je přezkoumávána i doba od odběru do dodání do laboratoře a dodržení transportní teploty. Zcela zásadní je dodrženi doby mezi odběrem a analýzou či separaci u vyšetřeni glykémie (max. do 2 hod. u sera, do 4 hod. u plazmy se stabilizátorem NaF) a kalémie (do 3 hod.). Dále u koagulačních vyšetření (do 2 hod.), zde je zvláštní důraz kladen na dodržení teplotního rozmezí při transportu. U vyšetření krevních plynů je interval do 30-60 minut při transportu na ledu. Pro vyšetření koagulace a krevních plynů proto doporučujeme ambulantním pacientům odběr vzorku od pacienta přímo v odběrové místnosti Nemocnice Valašské Meziříčí, a.s. Pokud při příjmu vzorků do laboratoře zjistí personál překročení uvedené doby stability vzorku anebo nedodržení transportní teploty, je toto oznámeno vedoucímu laboratoře. Vedoucí laboratoře informuje telefonicky ordinujícího lékaře o možném ovlivnění výsledku analýzy. Pokud lékař přesto trvá na vyšetření, je k výsledku doplněn odpovídající komentář (např. výsledek vyšetření ovlivněn překročením doporučené doby od odběru).