C-6 Odběr vzorku

 

Problematiku odběrů vzorků biologického materiálu řeší rovněž ošetřovatelské standardy Nemocnice Valašské Meziříčí a.s. sekce F.

 

Odběr žilní krve

 

Provádí se pouze po předchozím poučení pacienta.

Odběr venózní krve se provádí většinou ráno, obvykle nalačno, zpravidla mezi 7-9 hodinou, vsedě po 15 minutách klidu (vsedě).

Při odběru v jiném čase je třeba při hodnocení výsledků brát zřetel na to, že řada biochemických hodnot během dne kolísá.

Pacient je usazen, ověří se totožnost pacienta a je informován o postupu odběru.

Odběrová sestra si zkontroluje žádanku, doplní chybějící údaje, připraví si štítky se jménem a rodným číslem pacienta k příslušným odběrovým zkumavkám.

Zajistí správnou polohu paže pro odběr (pacient necvičí, ani silně nezatíná pěst).

Zhodnotí stav žilního systému u pacienta (u pacientů s hematomy, stavy po ablaci prsu, u dialyzovaných pacientů se zavedeným schuntem volíme vždy opačnou paži). Odběr se provádí nejčastěji ze žíly v loketní jamce.

Jemně aplikujeme turniket: NESMÍ BÝT ZATAŽEN VÍCE NEŽ 1 MINUTU.

Dezinfikujeme místo vpichu doporučeným prostředkem.

Dezinfekci dokonale setřeme po doporučené době působení nebo necháme zaschnout (nesmíme zavádět jehlu do mokré kůže-může dojít vlivem dezinfekce k hemolýze vzorku, mimo to může pacient cítit pálení v místě vpichu).

Zavedeme jehlu a nasadíme 1. zkumavku, jakmile začne krev vtékat do zkumavky, okamžitě povolíme turniket. Odebereme vzorky krve v doporučeném pořadí:

 

  1. zkumavky pro hemokultury
  2. zkumavky bez přísad
  3. zkumavky EDTA (krevní obraz)
  4. zkumavky s citrátem (Quick)
  5. zkumavky s heparinem
  6. ostatní zkumavky

 

Pokud se odebírá krev pouze na koagulaci, odebereme nejdříve 5ml srážlivé krve (tato se nepoužije) a následně odebereme krev na koagulaci. Zabráníme tak kontaminaci vzorku tkáňovými složkami z místa vpichu.

Vakuové zkumavky se nesmí nasadit na vnitřní jehlu držáku před venepunkcí, protože by se vakuum ve zkumavce zrušilo.

Je-li ve vakuované zkumavce protisrážlivé nebo stabilizační činidlo, musí se zabránit styku tohoto činidla s víčkem zkumavky nebo případnému zpětnému nasátí krve s činidlem do žilního systému. Vakuum ve zkumavce zajistí jak přiměřené naplnění zkumavky, tak správný poměr krve a protisrážlivého činidla (krev musí být odebrána až po značku na zkumavce, ne méně).

Jehlu překryjeme čistým tampónem a vytáhneme, pacient si místo vpichu chvíli přidrží tampónem.

Nakonec místo vpichu ošetříme leukoplastí.

U některých analýz je třeba odebranou krev ihned uložit do ledu (amoniak, PTH, osteokalcin, gastrin, ACTH apod.)

Při odběru nesrážlivé krve je nutno krev dobře promíchat nejlépe několikerým (5-7x) převrácením zkumavky (netřepat, došlo by ke vzniku mikrosraženin, které znemožňují vyšetření).

Po odběru diabetika léčeného inzulínem je nutno mu umožnit aplikaci inzulínu a požití snídaně.

U některých systémů (např. Sarstedt) lze použít kromě vakuového systému i klasický odběr pomocí pístu.

Odebranou krev je nutno nejpozději do 1 hodiny po odběru odeslat do laboratoře.

 

 

Nejčastější chyby při odběru žilní krve

 

Chyby při přípravě pacienta:

 

Chyby způsobené nesprávným použitím turniketu:

 

Chyby vedoucí k hemolýze vzorku:

     

Chyby při náběru, skladování a transportu:

 

Odběr kapilární krve

 

Odběr kapilární krve pro stanovení krevních plynů-ABR

 

Pro tyto odběry periferní krve, které jsou používány pro analýzu krevních plynů, se používají heparinizované kapiláry na jedno použití. Odběr provádí sestry příslušného oddělení.

Připraví se dokumentace a zkontroluje se identifikace pacienta. Provede se dezinfekce místa vpichu doporučeným prostředkem, kůže se nechá zaschnout. Provede se punkce lancetou nebo jehlou. První kapka krve se setře, neodebírá se. Krev se dále odebírá do speciální kapiláry s heparinem, kapilára se přiloží ke kapce krve a nechá se samovolně nasát ve vodorovné poloze. Krev z vpichu musí volně odtékat, kapilára se nasazuje do středu kapky, aby byl zajištěn anaerobní odběr. Kapilára se po naplnění z jedné strany uzavře, vloží se drátek, uzavře se druhým uzávěrem a ihned pomocí magnetu dobře promíchá. Drátek se v kapiláře ponechá, vznikne tak nesrážlivá heparinizovaná krev. Kapilára se vzorkem nesmí obsahovat žádné vzduchové bubliny. Urychleně se dodá správně označený vzorek do laboratoře i se žádankou. Krev odebraná na Acidobazickou rovnováhu (ABR) se vyšetřuje ihned  - STATIM.

Pokud jsou kapiláry uloženy v polystyrénové krabičce, ve které je pouzdro s tajícím ledem a nebo v lednici při 4 - 8 °C, je nutno vyšetření provést do 30 - 60 minut.

 

Odběr kapilární krve pro stanovení glykémie – glykemické profily

 

Odběry ranní glykémie se provádějí zásadně nalačno, odběry na stanovení glykémie určené k vyšetření glykemického profilu se řídí pokyny lékaře. Připraví se dokumentace a zkontroluje se identifikace pacienta. Provede se dezinfekce místa vpichu doporučeným prostředkem, kůže se nechá zaschnout. Provede se punkce lancetou. První kapka se setře, další kapka se nechá volně vytéci a zachytí se do kapiláry nebo cupu, v případě nutnosti se pouze lehce zmáčkne prst. Krev se odebírá buď do:

kalibrované kapiláry (20 μl), která se ihned vloží do cupu s 1 ml systémového roztoku. Cup se uzavře a dobře promíchá (kapilára musí být plná, bez bublin a krev se musí zhemolyzovat pomocí roztoku). Většinou se jedná o pacienty nemocniční z lůžkových oddělení.

cupu s Glukofixem – směs EDTA a NAF (bílá sraženina na dně cupu). Do tohoto cupu se kápne 3-5 kapek krve přímo z prstu. Uzavře se, dobře promíchá a vzorek se označí (jde-li o profil, nezapomenout na čas odběru). Většinou se jedná o glykemické profily, které si pacienti provádějí doma.

 

Nejčastější chyby při odběru kapilární krve

 

 

Odběr krve pro stanovení hladiny alkoholu (ethylalkoholu)

 

Ethylalkohol v krvi se zjišťuje jednak pro potřeby zdravotnické a jednak pro účely právní. Pro účely právní se vyšetření provádí v případech, kdy o to požádají oprávněné orgány. O vyšetření ethyalkoholu v krvi může požádat též občan sám. OKB provádí stanovení ethanolu pouze pro klinické účely.

Odběr krevního vzorku pro laboratorní stanovení obsahu alkoholu je oprávněn provést ze žíly lékař nebo jiný pověřený zdravotnický pracovník, za jeho přímého dohledu. Odběr krve se provádí z loketní žíly. Kůže se před odběrem dezinfikuje použitím vhodného dezinfekčního prostředku, který nesmí obsahovat alkohol ani jiné těkavé látky. Krevní vzorek se odebírá do suché a čisté zkumavky o obsahu nejméně 8 ml, a to skleněné nebo plastové bez separátoru nebo do příslušného odběrového setu, který je k dispozici v laboratoři. Zkumavka se spolehlivě uzavře zátkou a označí celým jménem a datem narození vyšetřované osoby a přesným časovým údajem o odběru krve a odešle do příslušné laboratoře.

 

Odběry moče

 

Odběr ranního vzorku moče - moč chemicky a močový sediment

 

Provádí se pouze po předchozím poučení pacienta. Pacient provádí tento odběr často doma, je nutné zabránit kontaminaci moče.

 

Odběr vzorku moče na kvantitativní stanovení močového sedimentu podle Hamburgera - tříhodinový sběr moče

 

Provádí se pouze po předchozím poučení pacienta. Pacient provádí tento odběr často doma, je nutné zabránit kontaminaci moče.

 

Odběr vzorku moče na kvantitativní biochemické stanovení: celodenní (24 hodin) sběr moče

 

Provádí se pouze po předchozím poučení pacienta. Pacient provádí tento odběr často doma, je nutné zabránit kontaminaci moče.

Pacient se musí před každou stolicí předem vymočit do sběrné nádoby. Pro bilanční sledování i pro přesnější posouzení renálních funkcí ledvin je bezpodmínečně nutné zachytit veškerou moč.

 

Celodenní sběr moče:

 

 

Odběr vzorku moče na kvantitativní stanovení albuminu (mikroalbuminurie): časově omezený sběr moče (obvykle noční klidový sběr)

 

Provádí se pouze po předchozím poučení pacienta. Pacient provádí tento odběr často doma, je nutné zabránit kontaminaci moče. Vyšetření mikroalbuminurie na OKB NVM se provádí u diabetiků z tzv. klidové moče. Česká Diabetologická společnost doporučuje provést tři po sobě následující sběry!

 

 

Odběr prvního ranního vzorku moče

 

První proud moče je první porcí moče po začátku mikce (močení). Tento vzorek moče je nejvhodnější pro detekci a stanovení Chlamydia trachomatis pomocí PCR metodiky. Naprosto se nehodí na bakteriologické vyšetření ani k vyšetření moče chemicky a mikroskopicky.

 

Odběr moče při jednorázové katetrizaci

 

Tento vzorek moče je získán po jednorázovém zavedení sterilního močového katetru do močového měchýře močovou trubicí.

 

Odběr moče z permanentního katetru

 

Vzorek moče z permanentního katetru je získáván obvykle při výměně či sterilní punkci permanentního katetru. Vzorky pro analýzu moče nesmí být odebrány ze sběrných sáčků napojených na permanentní katetr.

 

Odběr moče ze suprapubické punkce

 

Moč je získávána sterilní aspirací moče přes abdominální stěnu z naplněného močového měchýře. Riziko vnesení infekce je pomocí suprapubické aspirace podstatně nižší než v případě jednorázové katetrizace.

 

 

Odběr moče z odběrových sáčků

 

Tento odběr je hojně využíván zvláště u novorozenců a kojenců, nese sebou však  vysokou pravděpodobnost  kontaminace mikroorganizmy z kůže. Celá oblast kolem genitálií musí být pečlivě omytá vodou. Pak je připojen sterilní odběrový sáček a přítomnost moče v sáčku je často kontrolovaná. Odběrový sáček se ponechává maximálně 1 hodinu, pak významně stoupá pravděpodobnost kontaminace.

 

Odběr vzorku stolice               

 

Pacient musí být poučen!

Odběr malého vzorku stolice (velikosti přibližně třešňové pecky) se provádí dřevěnou špachtlí do širších plastových zkumavek (vydá na požádání OKB NVM). Stolici je nutno odebrat ze střední části materiálu.  Vzorek se označí a s průvodkou dodá co nejdříve do laboratoře. Někdy bývá špachtle součástí plastové odběrové zkumavky.

 

Odběr stolice k provedení testu na okultní krvácení (OK test)

 

Pacient musí být poučen!

Tři dny před odběrem stolice je nutno dodržovat dietu s vyloučením masa, krevních výrobků, zeleniny a ovoce (křen, květák, brokolice, fazole, banány, jablka, grepy, pomeranče, červená řepa, houby, ředkev), vitamínu C, pokud je možno léky (léky s obsahem železa, nesteroidní antirevmatika, acetylsalicylovou kyselinu zejména v kombinaci s alkoholem). Je nutné neprovádět vyšetření okud pacient krvácí z nosu, po extrakci zubů, při krvácení z dásní, u hemeroidů, u žen během menstruace a těsně po ní.

 

Vlastní provedení testu:

 

Odběr se provádí do speciálních kazet (k vyzvednutí v laboratoři).

Pacient si pečlivě přečte na testu pokyny k provedení.

Odběr se provádí ze tří po sobě jdoucích stolic. Stolice nesmí spadnout do vody, nejlépe na papírový tácek. Malou papírovou špachtličkou (součást testu) se odebere ze středu stolice vzorek velikosti třešňové pecky a tence se natře na daná okýnka odběrové kazety. Kazeta se uzavře a řádně označí jménem pacienta, rodným číslem, pořadím stolice (1, 2, 3) a datem odběru. Kazety se skladují na chladném místě. Po odběru třetí stolice se celý test musí co nejrychleji dodat do laboratoře OKB NVM.

 

Odběr stolice na bakteriologické vyšetření

 

Pacient musí být poučen!

Toto vyšetření se provádí pomocí speciálních výtěrových zkumavek.

Po pečlivém omytí konečníku čistou vodou a osušení se zavede 3-4 cm hluboko do konečníku výtěrová štětička (nesmí se štětička kontaminovat-položit mimo zkumavku, dodržují se zásady sterility) a poté se zasune zpět do zkumavky, aniž by se dotkla čehokoliv jiného.

Vzorek se označí a dodá do laboratoře s průvodkou k vyšetření.

 

Odběr punktátu

 

Odběr punktátu provádí lékař, sestra asistuje. Punktát se odebírá do sterilní biochemické zkumavky. Řádně se označí jménem pacienta, rodným číslem a uvede se, odkud punktát pochází např. z kolena, z cysty, ze štítné žlázy apod. Zkumavky se dopraví co nejdříve do laboratoře s řádně vyplněnou žádankou na požadovaná vyšetření.

 

Odběr ascitu

 

Odběr ascitu provádí lékař, sestra asistuje. Ascites je volná tekutina přítomná v dutině břišní.  Ascites se odebírá do sterilní biochemické zkumavky. Řádně se označí jménem pacienta, rodným číslem a zkumavky se dopraví co nejdříve do laboratoře s řádně vyplněnou žádankou na požadovaná vyšetření.

 

 

Odběr likvoru (mozkomíšního moku-CSF)

 

Odběr likvoru provádí lékař, sestra asistuje. Likvor se odebírá do 3 sterilních zkumavek. Řádně se označí pořadím 1, 2, 3, jménem pacienta, rodným číslem. Zkumavky se dopraví ihned do laboratoře s řádně vyplněnou žádankou na požadovaná vyšetření.

Požadavek na spektofotometrii likvoru se odešle sanitkou na OCL NsP Nový Jičín. Je nutné objednat sanitku před vlastním odběrem, neboť hrozí nedodržení podmínek preanalytické fáze vyšetření prodloužením času od odběru k vlastní analýze.