Oběžník OKBH č. 20

Vyšetřování beta-2-mikroglobulinu ve Vítkovické nemocnici a.s.

 

Oddělení klinické biochemie a hematologie Vítkovické nemocnice a.s. začalo vyšetřovat beta‑2 mikroglobulin v séru i v moči.

Beta-2-Mikroglobulin je malá bílkovina, která je součástí HLA systému – receptorů na povrchu všech buněk, které umožňují odličit vlastní tkáň od cizí. Řetězec beta-2-mikroglobulinu je identický s částí těžkého řetězce imunoglobulinů. Jeho koncentrace je obzvlášť vysoká na povrchu bílých krvinek, při jejich nekróze (apoptóze) se uvolňuje do krve. Vzhledem k malé molekulové hmotnosti volně proniká ledvinou do primární moči, kde je zdravými tubuly zcela reabsorbován zpět do krve, kde je postupně metabolizován sérovými proteázami.

 

V séru je beta-2-mikroglobulin významným tumorovým markerem, který stoupá zejména u hematologických malignit, myelomu, non hoddgkinských lymfomů, leukemií. Stoupá rovněž u non maligních onemocnění spojených se zvýšeným obratem bílých krvinek jako jsou autoimunitní a revmatické choroby, vaskulitidy, Sjorgenův syndrom, infekční mononukleóza. Mimo to stoupá i u poruch odbourávání, které jsou časté u renálních insuficiencí a hepatopatií.

Referenční rozmezí beta-2-mikroglobulinu v séru činí

 

0,8 - 2,2 mg/l

 

V moči je beta-2-mikroglobulin markerem špatné funkce ledvinných tubulů, při poruše zpětné tubulární reabsorbce hodnoty beta-2-mikroglobulinu prudce stoupají. Tyto stavy jsou spojeny s chronickou renální insuficiencí, akutním renálním selháním zejména s hypoxickým a toxickým poškozením ledviny.

Referenční rozmezí beta-2-mikroglobulinu v moči činí

 

0,050 – 0,400 mg/l

což je méně než polovina sérové koncentrace.

 

OKBH vyšetřuje beta-2-mikroglobulin jako rutinní vyšetření – nelze jej tedy ordinovat na statim ani na pohotovostní službě.

Sérová koncentrace se vyšetřuje ze srážlivé krve (běžný odběr jako na biochemické vyšetření), odběr lze kombinovat s dalšími biochemickými parametry.

Koncentrace beta-2-mikroglobulinu v moči se vyšetřuje nejlépe ve druhé ranní moči, nebo v moči vymočené kdykoliv během dne. Kvůli kyselému pH není vhodné vyšetření v ranní moči. Do laboratoře stačí dodat zkumavku moče. Není nutno moč sbírat ani měřit vymočený objem.