9. Oběžník OKBH – Elfo a diagnostika paraproteinemií

 

Vážená paní doktorko / pane doktore

·         Při elektroforéze séra Vašeho pacienta vzniklo podezření na onemocnění myelomem.Toto podezření vyslovujejme při podezření na paraproteinemii (vidíme anomální gradient na elektroforeogramu), nebo paraproteinurii (jinak nevysvětlitelný pokles koncentrace imunoglobulinů, protože nádorový klon, produkující lehké řetězce, unikající do moči, vytlačil z kostní dřeně fyziologické B-lymfocyty). V tomto případě je třeba provést základní vyšetření na myelom, spočívající v souběžné elektroforéze séra a moče a typizaci paraproteinu v moči i v séru imunofixací.

·         Je nutné, abyste nechal svého pacienta nasbírat 24 hodinový sběr moči. do vymyté nádoby bez nutnosti speciální konzervace. Vzorek séra i moči, spolu s diurézou, odeslal do Vítkovické nemonice, odkud jej odešleme do naší spolupracující laboratoře - P.R. Labu Nový Jičín. P.R. Lab provede elektroforézu obou materiálů a pokud v nich objeví paraprotein provede i imunofixaci, kterou určí typ paraproteinu. Požadavek na imunofixaci musí být výslovně uveden na žádance.  

·         Z P.R Labu obdržíte výsledky typu paraproteinu v séru, a pokud se bude vyskytovat, i typ paraproteinu v moči. Typizace je důležitá, protože myelomy různých typů se výrazně liší prognózou. Myelomy IgA jsou malignejší než  IgM, a ty zase malignější než IgG. Myelomy s lehkým řetězcem Lambda jsou malignejší než Kappa. Krom toho výskyt volných lehkých řetězců v séru nebo v moči je průkazem vyššího stupně nádorové dediferenciace a tím horší prognózy. P.R. Lab změří také koncentraci paraproteinu v séru, která umožňuje monitorování vývoje choroby. V moči změří P.R Lab celkovou proteinurii, která sama o sobě je dostatečným ukazatelem poškození ledvin paraproteinem.

·         Pacient s paraproteinem by měl být sledován hematologem.

 

Z OKBH Vítkovice Vás zdraví                                                               MUDr. Petr Kubáč

Ostrava 18. října 2011