P/S - Fe

 

Charakteristika

 

Železo je stopový prvek (obsah v organizmu 60-100 mmol). 67 % je vázáno v hemoglobinu, 8 % v myoglobinu,  25 % tvoří depotní železo v RES jater,sleziny a kostní dřeně vázáno na ferritin a hemosiderin, 0,2 % cirkuluje ve vazbě na transferin a asi 3% je součástí enzymů. Uplatňuje se v transportu kyslíku a oxidoredukčních dějích. Je součástí mnoha enzymů (cytochromy, syntéza steroidních hormonů, DNA, lipidů, retinolu atd.)

Vstřebávání probíhá v duodenu a horním jejunu po uvolnění z potravy kyselým žaludečním obsahem, předpokladem resorpce je redukce Fe3+ na Fe2+. Buněčné membrány přechází jako Fe2+. Fe2+ má schopnost tvorby hydroxylového radikálu z peroxidu vodíku ve Fentonově reakci, proto je volné železo pro transport v plasmě vázáno v transferinu. Stejný je význam molekul haptoglobinu a hemopexinu, které vážou hemoglobin a hem.Do cílových buněk (prekurzory erytrocytů) se Fe dostává prostřednictvím specifických transferinových receprorů.

 

Za metabolismus a pohyb Fe zodpovídá z velké části protein hepcidin, tvořený hepatocyty. Změnou koncentrace ferroportinu dokáže nepřímo ovlivňovat uvolňování Fe z buněk. Koncentrace hepcidinu je kromě saturace transferinu ovlivněna i cytokiny (IL6).

 

Při zánětu je vlivem cytosinů (IL-1, IL-6. TNF alfa) zvýšena syntéza ferritinu a hepcidinu. Je snížena absorpce ve střevě a  železo je zadrženo v buňkách RES ve formě ferritinu. Důvodem je obranná reakce kdy pokles volného Fe inhibuje růst mikroorganismů. Ovlivnění metabolismu Fe cytokiny je mechanizmem vzniku „anémie chronických chorob“.

 

Ve vysoké koncentraci je Fe toxické a ukládá se v játrech, pankreatu, myokardu a kůži. Následkem může být jaterní cirhóza, fibróza a dysfunkce pankreatu, kardiomyopatie a kožní hyperpigmentace („bronzový diabetes“).

 

Následkem sideropenie vzniká hypochromií, mikrocytární anémie.

 

Biologická variabilita a vztah k analytickým parametrům

 Intraindividuální variabilita (CVi)

26,5 %

Interindividuální variabilita (CVg)

23,2 %

Index individuality (teoretický, bez CVa)

1,14

Kritická diference relativní (Z=1,96, reálný CVa)

73,6 %

Kritická diference absolutní (pro hodnotu 15,00 µmol/l)

11,03 µmol/l

Poločas eliminace

0,4 dne, tj. 9,6 hodin.

Poznámka k poločasu eliminace

Intravenózně podané železo má poločas 7-12 hodin, experimentálně prokázaný je spíše poločas 75 minut (Huff, 1950).

 

Indikace vyšetření

Poruchy metabolismu železa, diferenciální diagnostika anémií. Diagnostika malnutricí. Monitorace u hemodialyzovaných pacientů a pacientů po vícečetných transuzích.

 

Výpovědní hodnota

 

 

Zdroje informací

A.Kazda et al., Kritické stavy, Galén , 2012

L.Thomas, Clinical laboratory diagnostics, TH Books, 1998

www.enclabmed.cz