P - Natriuretický peptid typu B

 

Charakteristika

BNP je hormon syntetizovaný v srdečních síních, komorách, mozku, nadledvinách. Základem molekuly je 17-členný kruh s dvěma postranními řetězci. Stimulem pro uvolnění (u BNP nastartování syntézy de novo) je zvýšená tenze kardiomyocytů a/nebo hypoxicko ischemické poškození myokardu.

Mechanizmus účinku v cílových tkáních je na molekulární úrovni zajištěn receptory (zejména NPR-A) s guanylátcyklázovou aktivitou.  Účinek je natriuretický, diuretický a vazodilatační.

Degradace a eliminace probíhá vychytáváním ve tkáních prostřednictvím clearancových receptorů (NPR-C), štépením neutrální endopeptidázou (neprilysinem), dipeptidylpeptidázou IV a meprinem A. Z menší části je eliminován renálně.

 

Biologická variabilita a vztah k analytickým parametrům

 

Intraindividuální variabilita (CVi)

50,0 %

Kritická diference relativní (Z=1,96, reálný CVa)

139,1 %

Kritická diference absolutní (pro hodnotu 100,00 ng/l)

139,07 ng/l

Poločas eliminace

0,015 dne, tj. 0,4 hodin.

 

Poznámka k poločasu eliminace

22 minut (Kemperman, 2004)

 

Indikace vyšetření

Diagnostika akutního a chronického srdečního selhání (rule - in, rule - out), diferenciální diagnostika dušnosti, monitorování terapie srdečního selhávání, prognostický marker srdečních onemocnění včetně akutního koronárního syndromu.

 

Výpovědní hodnota

 

·         Vysoká negativní prediktivní hodnota (rule out)

·         Prognostická váha

·         Relativní nespecifičnost k etiologii srdečního selhání. Natriuretické peptidy (NAP) signalizují, že Myokard volá o pomoc“ (Jabor 2010)

·         Hodnoty cut off a referenčních mezí jsou výrazně odlišné pro různé situace a je nutné je volit s ohledem na zvolený klinický dotaz

·         Interpretace výsledků musí být vždy s ohledem na věk a relevantní komorbidity, kde je nutné použít specifické hodnoty cut off.

o    Rrenální selhání

o    Hypotyreóza, obezita - snížení hodnot NAP (v pásmu ref.rozmezí)

 

Zdroje informací

A.Jabor et.al, Natriuretické peptidy, Roche, 2010

ESC guidelines for the management of acute coronary syndromes in patients presenting without ST-segment elevation, 2011.

NACB guidelines: Biomarkers of acute coronyry syndromes and heart failure, 2007.

             www.enclabmed.cz