P - Amoniak

 

Charakteristika

Amoniak se za normálních podmínek vyskytuje jako bezbarvý dráždivý plyn. V lidském těle vzniká amoniak hlavně odbouráváním proteinů - je odpadním produktem aminodusíku aminokyselin, vzniká ve všech orgánech a je produktem střevních bakterií. Jde o neurotoxickou látku, která je za fyziologických podmínek detoxikována hlavně v játrech tvorbou urey (močovinový cyklus), částečně také syntézou glutaminu (i extrahepatálně). Většina extrahepatálně syntetizovaného amoniaku je v krevní plazmě přítomna v netoxické formě, vázaná v molekulách glutaminu a alaninu. Amoniak je vylučován močí převážně jako urea, ale také jako amonný kation, vznikající v ledvinách hydrolýzou glutaminu.

Při poklesu funkčního jaterního parenchymu klesá schopnost jater syntetizovat ureu a zajistit tak adekvátní detoxikaci vznikajícího amoniaku. Hyperammonémie je dále zhoršována portosystémovými zkraty při portální hypertenzi.

 

Vztah k analytickým parametrům

Kritická diference relativní (Z=1,96, reálný CVa)

12,4 %

Poločas eliminace

Není udáván.

 

Indikace vyšetření

Hepatopatie v terminální fázi. Diferenciální diagnostika poruch vědomí.

 

Výpovědní hodnota

 

·         Hyperammonémie je nejčastéji získáná (jaterní insuficience), vzácněji vrozená (porucha enzymů ureosyntetického cyklu, metabolismu pyruvátu a oxidace mastných kyselin)

·         Mezi další vzácné příčiny hyperammonémie paří vysokodávková chemoterapie, farmakoterapie vlaproátem a Reyův syndrom.

·         Příčinou hyperammonémie můžou být i recidivující a chronické močové infekce s masivní kolonizací bakteriemi schopnými štěpit ureu (P.mirabilis).Vétšinou se jedná o pacienty s preexistující anomálií distálních močových cest.

·         Klinické příznaky jaterní encefalopatie lze očekávat při koncentraci amoniaku nad 88 µmol/l. Komatózní stav je ve většině případů přítomen při koncentracích nad 176 µmol/l.

·         Přibližně 10% pacientů s jaterní encefalopatií nemá hyperammonémii.

 

Zdroje informací:

L.Thomas, Clinical Laboratory Diagnostics, TH Books, 1998

www.enclabmed.cz